Gentiloni: fortsætter Renzis reformer

 

(FOTO: Palazzo Chigi – magtens centrum på Piazza Colonna i Rom.)

Paolo Gentiloni fra centrum-venstrepartiet “Partito Democratico” er ny premierminister i Italien. Han overtog posten den 12. december 2016 efter at partikammeraten Matteo Renzi trak sig efter nederlaget ved folkeafstemningen om hans forfatningsreformpakke. Gentiloni får opgaven at lede frem mod valget, der skal afvikles senest i februar næste år.

Den Italienske befolkning stemte klart nej. 59,1 % sagde nej, mens kun 40,9 % af de afgivne stemmer var til fordel for premierministeren. De kom primært fra Toscana-området, hvor Renzi stammer fra. Stemmeprocenten var på 65,5 %.

Renzi havde forinden proklameret at et nej, var ensbetydende med hans afgang og det tog han straks konsekvensen af direkte på TV på valgaftenen.

Ny mand på posten er Renzis partikammerat Paolo Gentiloni. Han har siden 2014 været udenrigsminister i Renzi-regeringen. Han afløste Federica Mogherini, der fik posten som EU’s udenrigschef. Tidligere var han også minister i Romano Prodi-regeringen i 2006-2008. I 90’erne var han en del af bystyret i sin fødeby Rom.

Han blev valgt ind i parlamentet i 2001 og er den 57. premierminister for Italien. Han er 62 år og uddannet som journalist fra Sapienza-universitetet i den Italienske hovedstad. Han blev udpeget af den Italienske præsident Sergio Mattarella – på samme måde som når den danske dronning godkender den danske statsminister som forhandlingsleder.

I en tale op til årsskiftet talte Gentiloni, om at hans mål er at fortsætte de reformer som Renzi satte igang. Fokus er på jobskabelse, hjælp til de fattige regioner i SydItalien samt den høje ungdomsarbejdsløshed.

Matteo Renzi har foreløbig ikke trukket sig som partiets leder. Han kan dermed måske være i spil til parlamentsvalget, der skal afvikles senest i februar 2018.

Italienske premierministre siden 2006

12.12.2016 –
Paolo Gentiloni

22.02.2014 – 12.12.2016
Matteo Renzi

28.04.2013 – 22.02.2014
Enrico Letta

16.11.2011 – 22.02.2014
Mario Monti

08.05.2008 – 16.11.2011
Silvio Berlusconi

17.05.2006 – 08.05.2008
Romano Prodi

Print Friendly, PDF & Email

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.